Článek Údolí Bílé Opavy

Údolí Bílé Opavy Jedno z nejkrásnějších míst v oblasti Jeseníků, lze shlédnout při procházce z Karlové Studánky na chatu Barborka.Tato naučná stezka vede krásnou zalesněnou krajinou,plnou vodopádů,kaskád a peřejí,člověk si tak připadá v jiném světě plné romantiky, vnímá krásu bublající vody,která přepadává přes kameny a spadlé stromy.V některých místech si pak člověk připadá jako v pralese

Publikováno: 15.07.2009

 V roce 1963 bylo toto místo vyhlášeno přírodní rezervací, bohužel i toto nádherné místo bylo zasaženo katastrofami.První v roce 1997 povodněmi,kdy při této události bylo strženo několik mostů,lávek a přechodů.Druhá nejhorší katastrofa se stala v roce 2004.kdy část této stezky zasáhla ničivá vichřice,která vyvrátila a zpřelámala obrovské množství stromů.

Přes všechny tyto útrapy přírody,stále patří Bílá Opava k překrásným místům a já se na toto místo velice rád vracím,získávám zde množství energie,zde si příjemně odpočinu,relaxuji a vždy získám spoustu krásných fotografií.

Geologická stavba v dolní část Bílé Opavy, je tvořena převážně břidlicemi a křemenci a v posledních tisíciletích se na utváření údolí podílela především sníh, voda a led. V celém údolí lze vidět, jak si voda razila cestu a vymlela hluboké a rozervané koryto. Rezervace je známá i tím, že je místem s nejčistším ovzduším ve střední Evropě.

Naučná stezka údolím Bílé Opavy, patří k náročným turistickým trasám a přes zimu je sem vstup zakázán, jelikož sněhová pokrývka v některých místech, zvláště ve vrchní části znatelně znepřístupňuje standardní turistickou trasu.

Toto území se nachází v Hrubém Jeseníku a Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu v nadmořské výšce 1260 metrů a rozloha území je přibližně 220 ha. Co se týká porostů v údolí Bílé Opavy, jsou zde zachovány původní horské smrčiny a to hlavně proslulý jesenický smrk, v dolní části údolí pak nalezneme na březích Bílé Opavy zbytky původních potočních olšin s olší šedou.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu údolí Bílé Opavy, vězte že procházka o délce přibližně 10,5km s převýšením 550m, s nejnižším místem v Karlové Studánce (760m. n. m.) a nejvyšším místem u chaty Barborka (1 310m. n. m.), opravdu stojí za to.